جزییات خبر

سه شنبه / ۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۷
سرویس : خوزستان
کد خبر : ۱۸۲۴۴۸
گزارشگر : ۸۶

تفاهم‌نامه‌ای میان کمیته امداد و سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان منعقد شد

(سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰) ۱۱:۴۷

راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر راه‌اندازی نهضت احیا و ترویج فرهنگ زکات تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین کمیته امداد و سازمان تبلیغان اسلامی خوزستان منعقد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امداد، جمال شیبه مدیرکل کمیته امداد خوزستان در حاشیه آئین انعقاد تفاهم‌نامه فی‌مابین کمیته امداد به عنوان دبیرخانه شورای زکات و اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان اظهار کرد: این تفاهم‌نامه فی‌مابین کمیته امداد خوزستان و سازمان تبلیغات در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر راه‌اندازی نهضت احیا و ترویج زکات منعقد شده است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خوزستان افزود: استفاده از ظرفیت روحانیون مستقر و اعزامی سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان عامل زکات امداد در سطح شهرستان‌ها و ارتقای سطح همکاری دو سازمان در تعمیق و ترویج و فرهنگ سازی زکات در بین احاد جامعه از جمله موضوعات این تفاهم‌نامه است.
وی هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه را تلاش در جهت راه‌اندازی نهضت احیای زکات در جامعه، استفاده از ظرفیت روحانیون مستقر و ... تحت امر سازمان تبلیغات اسلامی (به عنوان عامل زکات جهت جمع آوری) در مناطق و روستاهایی که عامل زکات ندارند، تلاش و کوشش جهت راه‌اندازی مراکز نیکوکاری تخصصی زکات در سطح روستاهای فاقد روحانی مستقر و احیا، توسعه و ترویج فرهنگ زکات در همه سطوح با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی تبلیغاتی و رسانه‌ای طرفین عنوان کرد.
شیبه محورهای تفاهم‌نامه را استفاده از ظرفیت شبکه  فراگیر تبلیغی به منظور آگاهی‌بخشی عمومی با محوریت فرهنگ زکات، حمایت از فعالیت‌های فرهنگی نظیر برگزاری گفتمان‌های فرهنگی و دینی در مدارس و مساجد با موضوع زکات، بسترسازی و اطلاع‌رسانی به منظور ایجاد ارتقای مشارکت موثر نخبگان، تشکل‌های فرهنگی و دینی نسبت به ترویج دانست.
وی اضافه کرد: فرهنگ فریضه زکات در جامعه با بهره‌گیری از رسانه‌های مجازی، مکتوب و شبکه های اجتماعی بومی، بهره‌گیری از ظرفیت موسسات، مجامع و سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای تبلیغ فریضه الهی زکات نیز جمع آوری آن، تولید و تامین محتوای فرهنگی مکتوب، مجازی و چندرسانه‌ای با موضوع زکات و کارکردهای فرهنگی اجتماعی و اقتصادی آن و توسعه نشر کتاب و حمایت از پایان‌نامه و طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی فاخر ترجیحا با موضوع عدالت اجتماعی و فقهی زکات و آسیبهای اجتماعی از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است.
مدیرکل کمیته امداد خوزستان به تعهدات این نهاد اشاره کرد و ادامه داد: این تعهدات شامل شناسایی و انتخاب روحانیون و مبلغین به عنوان عاملان زکات با هماهنگی ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌ها، بررسی مناطق و شناسایی روستاهایی که عامل زکات ندارند جهت پوشش کامل استان، جبران خدمات و پرداخت حق‌الزحمه عاملان (روحانیون مستقر و اعزامی) در سقف اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه هزینه‌های اجرایی امداد مناسب با منابع آورده و واریزی به حساب امداد یا تحویل کالا به انبار امداد برابر بخشنامه و شیوه نامه الزامات بودجه، همکاری در تامین محتوای فرهنگی و تغذیه فکری کاربردی برای شبکه تبلیغی  و تشکیل پرونده تبلیغی برای تک تک مبلغین مستقر طبق معرفی نامه از سوی سازمان تبلیغات است.
حجت‌الاسلام محمدمهدی نبی‌زاده نیز به تعهدات سازمان تبلیغات اسلامی در این تفاهم‌نامه اشاره کرد و گفت: از جمله این تعهدات بهره‌گیری مناسب از روحانیون مستقر و اعزامی نسبت به تبلیغ، ترویج، جمع‌آوری زکات واجب و مستحب، فطریه  در طول سال، ساماندهی، هماهنگی و آموزش روحانیون مستقر و اعزامی و مبلغین و مبلغات تحت امر سازمان تبلیغات اسلامی در زمینه زکات جهت تبلیغ، فرهنگ سازی و عاملیت زکات و قرار دادن موضوع زکات در شرح وظایف مسئولان اداره تبلیغات اسلامی شهرستان‌ها و ارزیابی آنها بر این اساس است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان تصریح کرد: تشکیل شورای زکات روستایی بر اساس دستورالعمل ابلاغی دبیرخانه شورای زکات، قرار دادن تبلیغ و جمع‌آوری زکات جزء وظایف روحانیون مستقر و ارائه گزارش عملکرد ماهیانه به دبیرخانه زکات ارسال، برنامه ریزی، تامین و اعزام روحانیون و مبلغان مجرب به منظور برگزاری کلاس‌های آموزشی و نیز برپایی جلسات گفتمان دینی در راستای ترویج فریضه الهی زکات در سطح مدارس، مساجد، محافل، هیات و ... در روستاها، تدوین گزارش جامع سالانه و ارسال آن به دبیرخانه شورای زکات استان در خصوص تبلیغ و ترویج  در راستای تحقق نهضت احیا و ترویج زکات و معرفی و ملزم کردن روحانیون مستقر  جهت تکمیل پرونده تبلیغی از دیگر تعهدات این سازمان است.

تعداد بازدید : ۱۰۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید