جزییات خبر

یکشنبه / ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۶
سرویس : خوزستان
کد خبر : ۱۸۱۸۳۸
گزارشگر : ۸۶

پرداخت 49 میلیارد تومانی زکات خوزستانی ها

(یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۱:۵۶

مردم نیکوکار و کشاورزان استان خوزستان در سال گذشته 49 میلیارد تومان زکات پرداخت کردند و نیازمندان و مددجویان تحت حمایت از برکات زکات بهره‌مند شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جمال شیبه  مدیرکل کمیته امداد خوزستان جلسه شورای زکات استان خوزستان با حضور امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان، مدیرکل کمیته امداد استان، مدیرکل جهاد کشاورزی استان نمایندگان سپاه نیروی انتظامی و صداوسیما در کمیته امداد اهواز برگزار شد.
جمال شیبه، مدیرکل کمیته امداد خوزستان با اعلام تحقق برنامه‌های حوزه زکات، گفت: در سال گذشته 49میلیارد تومان زکات واجب، مستحبی و فطره در استان جمع‌آوری‌شده است.
مدیرکل کمیته امداد خوزستان ظرفیت استان خوزستان در بخش زکات را خوب توصیف و خاطر نشان کرد: در سطح استان کمیته زکات با همراهی آیت الله موسوی فرد و مودیان زکات  کمیته امداد برای دریافت زکات وجود دارد؛
شیبه با اشاره به توسعه و ترویج فرهنگ زکات با بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی، میزان زکات جمع‌آوری‌شده امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد رشد یافته است.
وی با اعلام اینکه نیازمندان و مددجویان از برکات زکات بهره‌مند شده‌اند افزود: زکات جمع‌آوری‌شده در زمینه توانمندسازی و حمایت از نیازمندان و در سرفصل‌هایی چون تهیه جهیزیه برای جوانان، تامین مسکن، تحصیل دانش آموزان، ایجاد اشتغال و درمان بیماران مددجو هزینه شده است.
دبیر شورای زکات خوزستان اظهار داشت: زکات جمع آوری شده در استان برای تأمین هزینه جهیزیه ، ساخت و تعمیرمنزل محرومان، تامین معیشت و هزینه درمان نیازمندان صرف شده است.
مدیرکل کمیته امداد استان خوزستان  به سرفصل‌های هزینه کرد زکات در سال جاری اشاره کرد و افزود: زکات جمع‌آوری‌شده برای درمان بیماران صعب‌العلاج، ازدواج، تأمین مسکن، آزادی زندانیان و تحصیل هزینه شده است.
شیبه با اشاره به اینکه زکات جمع آوری شده در هر منطقه برای رفع نیازهای همان منطقه هزینه می شود افزود: از مجموع زکات دریافتی 90 درصد برای نیازمندان و ۱0درصد نیز برای پروژه‌های عام‌المنفعه هزینه شده است.
شیبه افزود: توسعه سنت حسنه زکات فرهنگ انفاق و نیکوکاری در اسلام است که از راهکارهای اساسی در محرومیت‌زدایی به شمار می‌رود اظهار کرد:تبلیغ فرهنگ زکات و اطلاع رسانی درست و به موقع توسط مبلغان و امامان جمعه و همچنین مشارکت مردم در پرداخت زکات، می تواند موجب ارتقاء سطح زندگی محرومان جامعه شود.
وی با تأکید بر تعامل موثرحوزه علمیه، امامان جمعه، روحانیون و مبلغان با شورای زکات استان باهدف ترویج فرهنگ زکات، گفت: برگزاری نشست با کشاورزان قبل از فصل برداشت، تدوین برنامه‌های اعتقادی در حوزه زکات و همکاری صداوسیما و جهاد کشاورزی می‌تواند پرداخت زکات در جامعه را افزایش می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در خوزستان افزود: اگر در جامعه ما مردمی از لحاظ مالی در وضعیت خوبی هستند، متوجه باشند که خداوند سهمی را در اموال آنها برای فقرا قرار داده که اگر آن را پرداخت کنند این آفت‌ها و آسیب‌ها به وجود نمی‌آید.
وی تصریح کرد: این اموال برای ما نیست بلکه ما امانتدار هستیم و صاحب این ملک گفته ملک را در اختیار شما قرار دادم اما مقداری از آن را باید بدهی و نمی‌توانی بگویی خودم پول درآوردم چراکه خداوند به تو سلامتی و عقل داده و بسترها را فراهم کرده است.
امام جمعه اهواز بیان کرد: ۹ مورد است که زکات به آن تعلق می گیرد مانند گوسفند، گاو، شتر و … که از مردم می ‌خواهم به این موارد که زکات به آنها تعلق می گیرد سهمی را برای فقرا در نظر بگیرند تا آفت‌ها و آسیب‌ها در جامعه برطرف شود.
حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد افزود : همگان از جمله روحانیون و دستگاه های فرهنگی باید در خصوص ترویج فرهنگ زکات هر چه بیشتر در جامعه تلاش و همت کنند.
حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالنبی موسوی نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز فرد باید تلاش شود تا هر چه بیشتر از ظرفیت استان برای امر زکات استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه اولویت نخست در امر زکات توجه و کمک‌ به محرومان است افزود: باید در خصوص برداشت خرما نیز زکات گرفته شود.
نماینده ولی فقیه در خوزستان با بیان اینکه بخش عمده ی زکات جمع آوری شده به محرومان تعلق دارد ادامه داد: باید از ظرفیت زکات برای توانمندسازی قشر محروم جامعه استفاده کرد تا به ایجاد اشتغال و درآمد منجر شود.
وی افزود: برای جمع آوری زکات و تشویق مردم  به این امر مهم باید فرهنگ‌سازی شود و در این راه باید از نهادهای فرهنگی کمک گرفته شود.
وی بیان کرد: فرهنگ پرداخت زکات باید از دوران مدرسه آموزش داده شود تا این فرهنگ در جامعه ترویج یابد.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی فرد ادامه داد: باید فرهنگ زکات به گونه‌ای در جامعه آموزش داده شود که مردم خود اقدام به پرداخت زکات کنند.
وی افزود: اگر اقداماتی که با پرداخت زکات انجام می‌شود شفاف سازی شود مردم به پرداخت زکات ترغیب و تشویق می‌شوند.

تعداد بازدید : ۸۳۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید